Ви маєте право зберігати мовчання. Усе, що ви скажете, може бути і буде використане проти вас у суді. Ви маєте право на адвоката. Вам усе зрозуміло?
Чому зупинити посеред вулиці можуть кожного?
Наведене Правило Міранди поліцейські зачитують, коли справа стосується затримання за вчинення кримінального правопорушення. В Америці. У нас попереджають про відповідальність за надання свідомо неправдивих показань, про право на захисника та інколи про право не свідчити проти себе та проти своїх рідних. І це також стосуєтьсятільки затримання за підозрою у скоєнні злочину. А як діяти, коли працівник міліції на виході з вокзалу вас зупинив, вимагає показати особисті документи і хоче перемацати всі ваші кишені?
Причини зазвичай сумнівні і варіюються залежно від кримінальної фантазії міліціянта: громіздкий наплічник, напакований, наприклад, пачками наркотиків (хоча ви тільки з дому і там мамусині страви), арафатка на обличчі замість звичного шалика (байдуже, що надворі мороз щипає), бо раптом ви – мандрівний терорист?
Намагаємося показати, що приводам для такої зупинки властиво бути доволі абсурдними, оскільки всі вони можуть зумовитись єдиною причиною, яка зародилася в голові міліціонера, – підозрою у вчиненні адміністративного або кримінального правопорушення.
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про міліцію», перевіряти документи або застосовувати до особи адміністративне затримання міліціонер має право, якщо в нього лише виникла підозра, що хтось вчинив адміністративне правопорушення. Тобто людину можуть запевняти, що в її діях вбачається правопорушення, вона з цим не погоджуватиметься, проте підстави для затримання вже виникли. Що робити, аби вони не з’являлись?
Добрий день! Ваші документи, будь ласка!
Розвиваємо запропоновану ситуацію, де ви з наплічником і в арафатці приїхали на навчання і намагаєтеся покинути приміщення вокзалу.
До вас підходить міліціянт і просить показати документи, що посвідчують особу. Ваші дії:
спробуйте не сердитись. Чемно попросіть працівника міліції, щоб він вам показав своє посвідчення. Це передбачене статтею 5 Закону України «Про міліцію». Дані з посвідчення – прізвище, ім’я та по батькові міліціонера, його посаду та звання – рекомендуємо переписати, а ще краще сфотографувати. Невідомо, з якими намірами до вас звернулися: чи насправді запобігти вчиненню уявного правопорушення, чи підкинути наркотики. Так, таке теж трапляється, про це розповімо далі.
на вимогу міліціянта показати паспорт, студентський квиток, посвідчення водія або інший документ, який посвідчує особу. Якщо відмовитесь це робити, то в правоохоронця буде додаткова підстава вас затримати – для встановлення особи. Вилучити документ особи, згідно з пунктом 23 статті 11 Закону України «Про міліцію», можуть тільки у випадку, якщо в ньому були виявлені ознаки підроблення.
не втікайте та не опирайтеся, намагайтеся бути максимально тактовними. Будь-яка протидія спробам міліціонера з вами поспілкуватися (небажання продовжувати розмову, спроби повернути свій паспорт) може бути розцінена як злісна непокора законним вимогам працівника міліції під час виконання ним своїх обов’язків, яка сама собою є адміністративним правопорушенням. Тоді затримання не уникнути.
Посміхніться, вас знімають!
Якщо після пред’явлення міліціонерові документів його підозріливість щодо вашої особи погашена не була, вас попросять показати вміст наплічника чи навіть проведуть особистий огляд. Із цьому моменту рекомендуємо ретельно фільмувати всі дії працівника міліції, оскільки знайти у ваших кишенях можуть навіть те, чого там нема, наприклад, пакетик із коноплею. Кримінальна відповідальність за незаконне зберігання наркотичних речовин передбачена у статті 309 Кримінального кодексу України. Достатньо п’яти грамів канабісу; до п’яти грамів – адміністративна відповідальність. Покарання – до трьох років позбавлення волі (якщо п’ять грамів) або п’ятнадцять діб адміністративного арешту чи штраф до 43 неоподаткованих мінімумів (якщо менше п’яти). Це ми до того, що потрібно проводити відеозйомку дій міліціянта.
На це у вас є право згідно зі статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно з якою публічна інформація є відкритою. Стаття 1 Закону України «Про міліцію» зазначає, що міліція в Україні – державний озброєний орган виконавчої влади, а тому міліціонер – суб’єкт владних повноважень, і що б він не робив у межах своїх обов’язків, є публічною інформацією. Згідно зі статтею 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати та поширювати інформацію усно, письмово чи в інший спосіб. Отже, фіксувати на відео теж.
Огляд речей та особистий огляд
Проводити огляд речей та особистий огляд міліціонер має право згідно зі статтею 11 Закону України «Про міліцію», про що він складає протокол, у якому описує все, що у вас знайшли. Тут рекомендуємо, здійснюючи відеозапис, самостійно витягувати речі з рюкзака, попередньо загорнувши руки хоча б у якийсь шматок тканини. Якщо між речами таки виявиться щось, наприклад, обмежене в цивільному обігу, то на ньому принаймні не буде ваших відбитків пальців.
Особистий огляд, згідно зі статтею 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може провадитись уповноваженою на те особою однієї статі з оглядуваним і в присутності двох понятих тієї ж статі. Поняті – люди, які повинні підтверджувати правдивість зафіксованої у протоколі інформації.
Міліціянт може прийти зі своїми понятими або попросити будь-кого побути в цій ролі. Вимагайте, щоб понятими були особи, вибрані з натовпу випадковим чином. Незацікавлені особи є очевидним бонусом для швидшого завершення ваших пригод на вокзалі. Під час особистого огляду працівник міліції поплескувальними рухами «пройдеться» по вашому одязі з ніг до голови. Цей процес попросіть знімати на відео понятих.
Водночас із оглядом стежте за своїми речами, щоб туди нічого не підкинули «випадкові» пішоходи. Із протоколом можна не погоджуватись і просто його не підписувати. Адже все, що ви підпишете, може бути використане проти вас.
Я розмовлятиму тільки в присутності свого адвоката!
Якщо у працівника міліції після проведення вищезазначених дій уявна підозра не зникла, то вас можуть затримати і провести до відділення міліції для «з’ясування» обставин. Із цього моменту, згідно із статтею 29 Конституції України, у Вас з’являється право користуватися послугами захисника. Захисником в адміністративному провадженні може бути не тільки адвокат (особа, що має адвокатське свідоцтво), а й інші фахівці в галузі права, які, за законом, мають право на надання правової допомоги (дипломовані юристи). Відразу йому й телефонуйте.
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про міліцію», міліціонер повинен негайно, але не пізніше ніж через дві години після затримання, повідомити ваших родичів про ваше місцеперебування. Цього він може і не зробити, а може навіть вам перешкоджати. Спробуйте надіслати батькам «есемеску» з даними про місце роботи міліціянта, як тільки усвідомите, що вас збираються затримувати.
Час затримання, яке не може тривати понад три години, розпочинається з моменту прибуття до відділення міліції. Потрібно вимагати в чергового, щоб цю інформацію правильно внесли в журнал відвідувань. Якщо цього міліціонери не виконують, повідомте, що збираєтесь скаржитися на їхні дії в прокуратуру, особам, вищим за посадою, або телефонувати на гарячу лінію МВС.
У кабінеті міліціонера
У відділені у вас спробують «відібрати» пояснення. Якщо попередньо попросити про надання вам захисника, то це мають право робити тільки в його присутності. Працівники міліції полюбляють, особливо під час спілкування з неповнолітніми, замовчувати право, передбачене статтею 63 Конституції, – не давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів. На цю статтю рекомендуємо посилатись, оскільки відсутність інформації щодо вас суттєво ускладнить план дій рядового міліціонера або взагалі поставить його в безвихідне становище.
Працівники міліції не мають права відбирати мобільний телефон, оскільки він – приватна власність. Тому рекомендуємо увімкнути беззвучний режим і записувати увесь процес спілкування на диктофон.
Міліціонер повинен скласти протокол про затримання. Його ви також можете не підписувати або поставити позначку «З протоколом не згоден/не згодна». За три години адміністративного затримання працівники міліції мають встановити обставини вчинення правопорушення, у якому вас підозрюють. Якщо три години минули, а ви досі там – нагадайте про статтю 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка регламентує строк адміністративного затримання. Якщо це не діє, а телефон усе ще біля вас – пишіть батькам, щоб негайного звертались у прокуратуру.
Телефони гарячої лінії МВС:
(044) 254-91-02
0-800-50-02-02
Зичимо успіхів!