Деякі студенти полюбляють на останньому семінарі обдаровувати викладачів колекційними виданнями творів, дорогим алкоголем і кошиками шоколадних зайців. Водночас ЗМІ переповнені новинами про те, що викладача знову зловили на хабарі. З’ясовуємо, коли студентські презенти можуть принести неприємності.

Умова 1. Коли можна дарувати подарунки

Якщо студенти хочуть привітати улюбленого викладача зі святом чи просто так в робочий день, вони можуть дарувати що завгодно і без обмеження розміру витраченої суми. На відміну від різноманітних державних службовців, які впродовж року мають право отримувати подарунки від одного джерела на загальну суму не більше 1 мінімальної заробітної плати – 1218 грн., подарунок викладачеві не є корупційним правопорушенням згідно з визначенням корупції в ч. 1 ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Умова 2. Коли подарунок – неправомірна вигода

Якщо студент щось дарує і просить поставити гарну оцінку за іспит, він надає викладачеві неправомірну вигоду. Правоохоронні органи можуть це довести, якщо їм було відомо про такий факт заздалегідь і вони, наприклад, встановили відеоспостереження. Відповідальність для студента настає за ч. 1 ст. 354, для викладача – за ч. 3 ст. 354 Кримінального кодексу, де максимальним покаранням є позбавлення волі до 2 років.

Трохи безпідставними виглядають гучні новини на зразок «викладачеві загрожує 10 років в’язниці за хабар», адже такі санкції, встановлені ст. 368 Кримінального кодексу, стосуються лише службових осіб. Для тих, хто дає неправомірну вигоду службовим особам, максимальне покарання – 4 роки в’язниці. Проте викладач – не службова особа (якщо він тільки не є водночас деканом, ректором чи ще кимось, хто має організаційні й розпорядницькі обов’язки). Тому недобросовісного студента, який щось приніс викладачеві, не можуть запроторити за ґрати аж на 4 роки. До речі, вартість цього «щось», згідно з ч. 2 Примітки до ст. 354 Кримінального кодексу, має перевищувати 914 грн. Якщо сума менша – настає адміністративна відповідальність.

Що робити, якщо викладач вимагає гроші за іспит?

Бувають випадки, коли викладачі кажуть, що тільки вони знають предмет на відмінно, нахабно збирають гроші (чи вимагають подарунки) зі всієї групи за модулі, заліки й іспити. За вимагання неправомірної вигоди викладач (він не є службовою особою) підлягає кримінальній відповідальності за ч. 4 ст. 354 Кримінального кодексу.

Якщо ви хочете припинити свавілля, від якого потерпали старші студенти вашого вишу, повідомте в міліцію про факт вимагання викладачем грошей. Там тільки зрадіють, адже міліції, як і прокуратурі, потрібні показники їхньої успішної діяльності – за це їм дають премії.

За вашою заявою відкриють оперативно-розшукову справу, а гроші, які група збирається передавати викладачеві, міліціонери помітять флуоресцентною фарбою. Цей напис буде видно тільки в ультрафіолетовому світлі. Також перепишуть номери купюр, а потім їх віддадуть вам.

У момент, коли група передасть гроші викладачеві (байдуже, чи це буде під час пар, чи в нього вдома), міліціянти відразу його затримають. Фарба з купюр залишиться на руках – і ваших, і викладача.

Не бійтеся захищати свої права.