Упродовж попередніх виборчих кампаній українці звикли до клонів і технічних кандидатів, які були покликані розмити рейтинг конкурента та додати членів комісій для «свого» кандидата.
Зі зміною виборчої системи експерти сподівалися, що вага «технічних» проектів і кандидатів зменшиться, адже за умови рейтингування брати «технічного» кандидата невигідно.
Але старт кампанії показав зовсім інші тенденції.
Невигідна інвестиція
Спостерігачі за виборами переконані, що фінансувати «технічного» кандидата на місцевому рівні під час порівняно короткої кампанії просто невигідно, тому варто було б говорити про «технічні» партії.
«Думаю, мова радше про партії, причому ті, які працюють уже певний період, а не з’явилися нещодавно. Вибори цього року мають надто коротку кампанію, плюс високий прохідний бар’єр. Вкладати кошти в «технічних» опонентів, не зовсім вигідно. Тим паче, для більшості регіонів важливо, що саме робив кандидат у попередні роки, наскільки він упізнаваний. Саме тому «технічних», нових кандидатів навряд будуть використовувати, а от партії - це зовсім інше питання», - розповів координатор ОПОРИ у Львові Олександр Неберикут.
Насамперед «технічні» партії, вони ж непрохідні, знадобляться при формуванні комісій. Зазвичай їх квоту купує хтось із головних претендентів на перемогу.
Як відомо, місцеві організації партій від парламентських фракцій мають право подати до складу комісії по дві кандидатури. Іншими словами - заповнити 12 місць із необхідних 18-ти. Вільні місця розподіляються через жеребкування серед кандидатур, поданих місцевими організаціями політичних партій. Ось ці шестеро часто і вирішують питання, на чию користь буде пораховано.
Свій на чужому полі
Але це лише частина технологій. На цих виборах і команда влади, і олігархи вклалися в нові проекти, які покликані зібрати голоси на чужому електоральному полі, а також для проведення кандидатів, яких собі в список брати соромно.
Таким проектом для Адміністрації президента стала партія мерів «Наш край». До новотвору увійшли екс-депутат-»регіонал» Антон Кіссе (власник бренда «Блокова партія», який і перейменували в «Наш край»), Олександр Фельдман (позафракційний депутат, кандидат у мери Харкова), Сергій Кальцев (екс-депутат від Запоріжжя), мер Миколаєва Юрій Гранатуров, а також колишній заступник голови столичної адміністрації Олександра Попова - Олександр Мазурчак.
Нещодавно депутат від БПП Максим Єфімов очолив опікунську раду новоспеченої партії в Краматорську, чим неформально підтвердив зв'язок АП і «Нашого краю».
Зі створенням цього проекту пов’язують заступника голови Адміністрації президента Віталія Ковальчука. За інформацією з різних джерел, саме він курує цей проект, що покликаний, з одного боку, відкусити частину електорату «Опоблоку», дозволити створити свій резерв для формування більшості в місцевих радах і дати прихисток занадто одіозним для БПП кандидатам.
Щоправда, один із лідерів «Опоблоку» Сергій Льовочкін у розмові з INSIDER припустив, що «Наш край» може забрати відсотки не в його політсили, а саме в БПП.
У ніші колишніх «регіоналів», своєю чергою, працюватиме і партія «Відродження», створена Віталієм Хомутинніком і близька до Ігоря Коломойського.
До складу «Відродження» увійшли відомі представники колишньої Партії регіонів: Віталій Хомутиннік, Антон Яценко, Володимир Кацуба, Євген Геллер, Валерій Писаренко й інші. Ця команда, очевидно, перетягне на себе частину електорату так званої «опозиції», що буде вигідно і Банковій, і Ігорю Коломойському в Дніпропетровську та Харкові.
Амбітні та технічні
Політолог Петро Жук вважає, що «технічні» кандидати будуть ознакою більше мерських перегонів, аніж партійної боротьби.
«Особливого сенсу в «технічних» партіях на виборах до місцевих рад немає, тому що ситуація незрозуміла – хто проти кого має воювати. В новому виборчому законі насправді не лише виборці не орієнтуються, а й політичні сили не цілком орієнтуються, як же його використати для того, щоб технічно посприяти своєму просуванню. Щодо виборів мера, то тут ми вже бачимо потенційних «технічних», але я їх так не називав би. З одного боку, вони йдуть, аби відбити голоси в якогось конкретного політика, а з іншого - це доволі відомі політики і назвати їх «технічними» не зовсім правильно», - зазначив експерт.
Яскравим прикладом у цьому плані є Львів, де, попри загальне задоволення населення роботою міського голови Андрія Садового, з’явилося декілька «яскравих» опонентів. Так, на противагу діючому меру висувається доволі відомий політик Дмитро Добродомов.
«Добродомов веде активну кампанію проти Садового. У місті й області запустили багато «чорнухи», з’являються матеріали про незаконну діяльність, приватизацію і т.д. Із цього погляду можна вважати, що Добродомов «технічний», хоча я не застосовував би до нього такого поняття. Вибори він не виграє, але поява його політичного проекту, по-перше, дає можливість другого туру, по-друге - забере частину голосів не лише «Самопомочі», але й БПП», - неофіційно розповів один із депутатів Львівської міської ради.
Як відомо, в Дніпропетровську БПП висунула в мери Максима Курячого. Але команда Ігоря Коломойського вперто вважає його «технічним» кандидатом для «регіонала» Олександра Вілкула. Навряд чи Курячий зможе виграти вибори, але розмити голоси демократичних виборців, на які також претендує соратник Коломойського Борис Філатов, точно зможе.
Трохи складніша історія в Одесі. З одного боку, кілька співрозмовників INSIDER, причетних до процесу виборів, говорять, що є домовленості між Банковою і діючим мером Трухановим: мер залишиться на посаді, а у відповідь допоможе отримати БПП вищий відсоток голосів. Начебто навіть члени комісій від БПП будуть підпорядковані Труханову. З іншого боку, БПП висунула тут кандидатом радника Міхеїла Саакашвілі - Сашу Боровика. І якщо для партії президента мати свого мера не так і принципово, то для губернатора – це важливе питання. І зараз він активно включився в розкрутку свого радника.
У ситуації з виборами мера Києва, на перший погляд, усі кандидати, крім Віталія Кличка, видаються «технічними».
«Ось Береза – суто «технічний» кандидат, але чи його можна так назвати? Адже, крім технологічних моментів і бажань тих, хто за ним стоїть, Береза не просто кандидат у мери міста Києва… Він хоче отримати свої перспективи в політичному майбутньому, має особистий інтерес. Ще один принциповий момент – Корбан. Фактично і Береза, і Корбан - гравці одного поля і одного олігарха, але йдуть на вибори як опоненти», - кажуть у команді Віталія Кличка.
«У випадку з Києвом узагалі можна говорити про всіх кандидатів як про «технічних», окрім Кличка. Візьмімо Омельченка, який раптом вирішив згадати минуле та йти в мери. Рейтинг Сан Санича залишається високим, але тут цікавий момент: коли поява екс-мера вигідна й тим, хто його підтримує, а це радше «регіонали», й самому Кличкові. Саме з Омельченком у другому турі Віталій практично стовідсотково виграє вибори», - зазначає співрозмовник.
Клони теж будуть
Водночас у Комітеті виборців усе ж зазначають, що порівняно з минулими виборами не варто говорити про засилля «технічних» кандидатів.
«В умовах чинної виборчої системи у великих містах ми фактично можемо не говорити про «технічних» кандидатів, адже партія висуває одного кандидата. Хіба що інша політична партія висуне кандидата з таким самим прізвищем, але це вже буде абсурдно. З іншого боку, технологія використання «технічних» кандидатів збережеться на виборах сільських, міських і селищних голів. Адже там вибори проходитимуть за мажоритарною системою. Тому я говорив би про те, що ми досі спостерігаємо відлуння мажоритарки та необхідність абсолютно відкритих списків», - розповідає голова КВУ Олексій Кошель.
Цього разу кількість «клонів» дійсно не така вже й велика. Але деяких усе ж варто відзначити.
Наприклад, «Самопоміч» Садового тепер має двійника в списку партій, зареєстрованих для участі у місцевих виборах, із аналогічною назвою «Самопоміч». Також величезна кількість партій, назви яких відрізняються лише порядком слів - «За конкретні справи», співзасновниками якої є нардепи Олександр Герега й Андрій Шинькович та хмельницька обласна організація політичної партії «Конкретних справ», яку очолив Віталій Сирота.
В Ужгороді поруч із депутатом міської ради, екс-секретарем міської ради Віктором Щадеєм підуть ще два кандидати на посаду міського голови – Олег Щадей і Василь Щадей – зареєстровані як «самовисуванці».
У вже згаданого Олександра Вілкула буде конкурент на виборах Євген Вілкул.
«У більшості випадків клонування відбирає якусь частку голосів у кандидатів, але ця технологія добре працює на виборах до парламенту, на місцевих же виборці добре знають свого кандидата і тут простіше використовувати такі технології, як підкупи у тій чи іншій формі. Значної «погоди» двійники не роблять», - вважають представники ОПОРИ.
«Особливість участі «технічних» кандидатів у тому, що вони забезпечують повний контроль за виборчими комісіями окружного і дільничного рівня, вводять в оману виборців і беруть на себе функцію дестабілізації виборчої кампанії. Вибори в Чернігові продемонстрували, що «технічні» кандидати - це той недолік нашої системи, яку треба негайно усувати. На жаль, новий закон не змінить кардинально ситуації, а тому місцеві вибори в жовтні супроводжуватимуться численними порушеннями», - підсумувала голова правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.