Довідка: партія «Відродження» зареєстрована у 2004 році колишнім міністром транспорту та гендиректором Укрзалізниці, нині покійним Георгієм Кирпою.
Після розпаду Партії регіонів колишні депутати-регіонали, які у 2014 році знову вдало переобобрались у Верховну Раду по мажоритарних округах, Антон Яценко і Віталій Хомутиннік вирішили відродити «Відродження».
За даними ЗМІ, деякі з їхніх колег по новоствореній партії у своїй діяльності нібито орієнтуються на позицію бізнесмена Ігоря Коломойського, який може бути зацікавлений у підтримці «Відродження».
5 червня 2015 року партійний з'їзд обрав нового керівника і нову політраду. Замість Віктора Остапчука, який очолював «Відродження» з 2011 року, головою став його колега по депутатській групі Віктор Бондар. Остапчук обійняв посаду заступника.
Віктор Остапчук керував «Південною залізницею» в 2000-2012 роках, був депутатом Харківської облради від Партії регіонів. Він – народний депутат VII скликання. На виборах у листопаді минулого року, як самовисуванець, знову пройшов у парламент по округу №177 у Харкові. Член комітету ВР із питань транспорту.
За підрахунками «Наших грошей», поки Остапчук був на посаді директора «Південної залізниці», фірми, пов'язані з Остапчуком, виграли в тієї самої «Південної залізниці» підрядів щонайменше на 896 мільйонів гривень.
Віктор Бондар був міністром транспорту у 2005-2006 роках, заступником голови Секретаріату президента (2006–2007), головою Дніпропетровської ОДА з 2007 по 2010 рік. У 2012 році Бондар був обраний до парламенту по мажоритарному округу на Хмельниччині як безпартійний. Протягом передвиборчого періоду активно «допомагав» виборцям, що спостерігачі від Опори охарактеризували як підкуп виборців. У Верховній Раді він вступив до фракції Партії регіонів, яку покинув у лютому 2014 року.
Будучи депутатом, відкрито суміщав свою діяльність із підприємництвом, що заборонено законом, – і через це опинився в епіцентрі скандалу разом із іншими депутатами-сумісниками.
Народний депутат Антон Яценко, депутатська група «Партія» Відродження « – постать із яскраво-«темною» біографією.
За часів Ющенка Яценко був народним депутатом від БЮТ. ЗМІ звинувачували його у авторстві масштабної корупційної схеми, через яку бюджет держави щорічно втрачав мільярди гривень.
«Дзеркало тижня» з'ясувало, що Антон Яценко через родичів та пов'язаних осіб контролював спілку громадських організацій «Тендерна палата України», яка мала виняткові повноваження з контролю над державними закупівлями. Замовники та учасники торгів оцінили діяльність організації вкрай негативно.
ТПУ вимагало в учасників тендеру розмістити інформацію на порталі zakupivli.com, який належав приватній компанії. Утім, сайт розміщував оголошення, лише якщо потенційний учасник торгів оплачував й інші, «консультаційні», послуги. За розрахунками КРУ, лише за перше півріччя 2007 року учасники тендерів заплатили третім особам близько 1 мільярда гривень, аби тільки бути допущеними до торгів.
Після приходу до влади Януковича, Антон Яценко залишив БЮТ, щоб на початку 2011 вступити до фракції ПР і знову переобратися у 2012-му вже як висуванець регіоналів. У наступному скликанні парламенту з фракції Партії регіонів він вийшов лише після втечі Януковича.
Його колега Віталій Хомутиннік має не менш цікаву біографію.
З 2002 року він – народний депутат. На моменту набуття повноважень Хомутинніку було 26 років, він був наймолодшим народним депутатом у IV скликанні. Утім, 12-річний термін дії закону на заборону займатися будь-якою іншою оплачуваною роботою (крім викладацької, наукової і творчої діяльності), не завадила Хомутинніку стати найбагатшим нардепом згідно з деклараціями за 2014 рік.
Як же Хомутиннік заробляв? За його словами, він займався бізнесом ще до депутатської кар'єри, тобто до 26 років.
Проте можливий й інший варіант: у шостому та 7-му скликанні він був головою Комітету з питань податкової та митної політики. За словами Юрія Бутусова, його добре знайомому бізнесмену в 2014 році Хомутиннік запропонував «посприяти» поверненню ПДВ за 25% від суми. А в лютому 2015 року журналісти сфотографували смс-листування Хомутинніка із тодішнім головою ОДА Ігорем Палицею. Хомутиннік демонстрував у листуванні чималу обізнаність, як можна «вирішити питання» на митниці, кому й скільки треба заплатити.
Також депутат відомий тим, що є кнопкодавом-рецидивістом. За повідомленням Руху «ЧЕСНО», у поточному скликанні він проголосував неособисто 4 рази.
Хто стоїть за партією?
За інформацією depo.ua, гроші на проект нібито давав Ігор Коломойський, також про його наміри підтримати партію «Відродження» заявляє і «Українська Правда».
Спілкування Хомутинніка з Ігорем Палицею – ще одне підтвердження зв'язків з дніпропетровським олігархом. Коли ж до Дніпропетровської облради від «Відродження» був висунутий Святослав Олійник, який раніше розбудовував регіональну Дніпропетровську партію «Україна мабутнього» – зв'язок з Коломойським став майже безсумнівним.
На місцевих виборах «Відродження» може стати конкурентом «Опозиційного блоку» у південно-східних областях України – для виборців, які навряд проголосують за партію «Укроп».
Коли група «Економічний розвиток» у Верховній Раді зробила «ребрендинг» – до депутатської групи увійшли харківські депутати Дмитро Святаш та Валерій Писаренко, які раніше були позафракційними.
Після того, як «Опоблок» відмовилися реєструвати на вибори у Харківську міськраду, а Геннадій Кернес був висунутий від «Відродження» – шанси «Відродження» прибрати під себе харківську владу стали дуже великими.
Утім, чи стала харківська група повністю залежна від Коломойського, чи зберігає значну автономію – питання, на яке важко відповісти однозначно.
Мерські кандидати «Відродження»
Світлана Фабрикант – колишня членкиня команди КВК «Одеські джентльмени», кандидатка в мери Одеси від партії «Відродження». Депутатка Верховної Ради VII скликання, пройшла під 25 номером по списку Партії регіонів.
Відома тим, що, перебуваючи на посаді головного редактора телеканалу «РІАК», начебто переконувала громадян вкладати гроші у сумнозвісну кредитну спілку «Україна». Вона й сама, разом з кількома родичами, ймовірно мала кредитні рахунки – однак забрала гроші до того, як спілка збанкрутувала.
Заради того, щоб стати кандидатом на посаду міського голови від партії «Відродження», Фабрикант вийшла з «Сильної України», керівником якої по Одеській області була з 2009 року.
Зараз займається підкупом виборців, про що з гордістю пишуть на сайті одеського осередку партії. Так, пані Світлана відвідує дитячі гуртки та будинки престарілих, й всюди залишає подарунки.
За духовні заслуги Світлана Самуїлівна нагороджена Орденом Української православної церкви Московського патріархату.
Юрій Єхануров, колишній член команди Віктора Ющенка, сьогодні висунутий на посаду «більше, ніж мера» Києва від партії «Відродження».
Єхануров – політичний довгожитель. Він був прем'єр-міністром та міністром оборони при Ющенкові. Крім того, як і Віктор Бондар, Єхануров є колишнім головою Дніпропетровської обласної держадміністрації.
До слова, з посади міністра оборони, яку він обіймав у 2007-2009 роках в уряді Юлії Тимошенко, Єханурова усунули зі скандалом.
У червні 2009 року Верховна Рада відправила його у відставку після звинувачення у махінаціях з державними закупівлями. Це стало кульмінацією його особистого конфлікту із тодішньою прем'єркою – при цьому ініціатором проекту постанови про відставку став бютівець Валерій Писаренко, майбутній член ПР, а нині також «відродженець». У відповідь Єхануров написав відкритого листа, в якому заявив про грубі порушення в процесі перевірки його діяльності з боку КРУ та пригрозив Тимошенко судом.
Після відставки Єхануров працював першим заступником Голови АП та очолював Київський міський осередок партії «Наша Україна».
Зараз пана Юрія у вишиванці та на помаранчевому тлі можна побачити на бігбордах по всьому Києву, а також у передмісті. «Більше ніж мер», грайливо мружачи очі, балотується від партії «Відрождення», засновники якої були гарячими опонентами тої політичної сили, у якій пан Єхануров побудував свою політичну кар'єру.
На мера Харкова «Відродження» кандидує чинного очільника міста Геннадія Кернеса.
Важко знайти людину, яка б служила колишньому президенту Віктору Янковичу з таким же завзяттям, як Геннадій Адольфович. Один з найактивніших «антимайданівців», який під час кривавої бійні на майдані Незалежності носив футболку за написом «БЕРКУТ», а також нагородив званням «Почесного громадянина міста Харкова» двох громадян РФ – бізнесмена Павла Фукса та члена Ради Федерації, що голосував за приєднання Криму до Росії.
Зараз щодо Кернеса йде кримінальне провадження. Йому інкримінують злочини – викрадення й тортури – по відношенню до учасників Євромайдану. Перше судове засідання мало відбутися ще у березні 2015 року, але вже кілька разів переносилося з тих чи інших обставин.
Втім, харківський міський голова не полишає надію залишитися у своєму кріслі, а звинувачення відкидає.
Нещодавно журналісти «Наших Грошей» викрили ще один цікавий факт про кандидата: своє майно та частки у бізнесі Кернес переоформив на дружину й у декларації за 2014 рік про свій бізнес вже не згадував.
Нинішній мер Харкова та вірний прихильник Януковича наразі має всі шанси знову очолити місто й після виборів 2015 року.