Затоплення квартири та відшкодування шкоди внаслідок цього є доволі актуальним питанням для багатьох осіб враховуючи той факт, що більшість з них проживають в багатоповерхових будинках та поширеність цього явища. Якщо ж Вас затопили сусіди, у Вас виникає питання, що робити та які дії потрібно зробити для того, щоб Вам відшкодували завдану шкоду. Ну звичайно є вибір, можна звернутися до сусідів та попросити відшкодувати шкоду в добровільному порядку, якщо ж сусіди не йдуть на контакт та відмовляються відшкодувати шкоду Вам потрібно правильно зафіксувати подію затоплення та зібрати всі необхідні докази для відшкодування шкоди в судовому порядку.
Звичайно в першу чергу Вам потрібно зафіксувати факт затоплення квартири.. Для цього можна використати фотоапарат або відеокамеру, також можна залучити свідків. Такі дії є неофіційною фіксацією факту затоплення і потрібні, насамперед, як додатковий доказ для суду (при судовому вирішенні спору) та для переконання безпосередньо винуватця затоплення («сусіда зверху»), якщо спір може бути вирішений мирним, добровільним способом. Для офіційної фіксації потрібно звернутися до ЖЕКу або до іншої експлуатаційної організації, на балансі якої обслуговується Ваш будинок і скласти Акт про залиття квартири. Акт складається комісією з представників постачальника водопостачання (з яким укладений договір на надання водопостачання), житлово-експлуатаційної організації, яка обслуговує Ваш будинок, власника квартири, будинкового комітету, підписується жителями квартир і затверджується начальником ЖЕКу. В акті описуються всі наслідки затоплення (“що залите, якi речi ушкоджено, які обсяги робіт необхідно виконати тощо”) та причини затоплення. Складений акт стане основним документом, підтверджуючим фактом у разі Вашого звернення до суду, якщо даний спір не можна вирішити мировою угодою. Акт складається відповідно до встановленої форми, яка зазначена у Наказі від 17.05.2005 № 76 “Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій”. У випадку відмови винної особи від підписання вищенаведеного Акту, то у цьому випадку складається, Акт відмови від підпису у присутності інших мешканців даного будинку.
Після фіксації факту затоплення потрібно визначити обсяг заподіяних збитків. Таку оцінку здійснюють незалежні експерти або експертні організації. Для визначеності вартості збитків фактом залиття Вашої квартири необхідно призначити будівельно-технічну експертизу, головною умовою, щоб експерт, який буде проводити дану експертизу, мав ліцензію на здійснення даної експертизи. Також, звертайте увагу на те, що винна особа має право бути присутня при здійсненні даної експертизи, а тому контролюйте, щоб експерт повідомив винну особу про здійснення такої експертизи. Сладається кошторис, в якому зазначаються необхідні ремонтні роботи із зазначенням вартості будівельних матеріалів та робіт. Після чого, на основі кошторису готується експертний висновок. Дані послуги експертів оплатні, але без такого висновку, Ви не зможете довести суду суму збитків, що була завдана внаслідок затоплення квартири. Якщо ж потрібно заздалегідь визначити вартість збитку, житлово-експлуатаційна організація може скласти так званий дефектний акт. Розцінки при цьому застосовуватимуться згідно Правил визначення вартості будівництва.
У випадку пошкодження будь-якого майна, вартість майна повинна підтверджуватись чеками іншими платіжними документами.
Також Вам потрібно визначити винуватця такого затоплення. Сусіди з верхнього поверху які затопили Вашу квартиру чи застарілі труби, перевірку яких повинен здійснювати ЖЕК. Не завжди винуватим у залитті є сусід. Це може бути аварія внаслідок несумлінного виконання постачальником водопостачання своїх обов’язків. У такому разі заяви про подібне повинні розглядатися в день їх отримання. Відповідно до нормативно-правових актів, яке регулює житлово-комунальні послуги, несправності водопостачання, включаючи течу з бачка, повинні усуватися негайно, як невідкладні. Як правило, ЖЕКи не поспішає ліквідовувати несправності в системі водопостачання, але відповідно до типового договору про надання послуг з централізованого опалювання, постачання холодної і гарячої води і водовідведення, представники ЖЕки повинні з’явитися для складання і підписання акту-претензії споживача за його викликом не пізніше двох днів. Якщо ж цього не трапиться, акт-претензія вважатиметься дійсним, якщо його підпишуть не менше двох споживачів. Це не зовсім те ж саме, що акт про затоплення, але краще мати хоч якийсь документ, який підтверджує затоплення.
Бажано зв’язок між затопленням і винуватцем встановити ще під час фіксації аби документально засвідчити, хто винуватий і хто буде відповідачем у суді внаслідок затоплення квартири.
Якщо Ви все зафіксували визначили обсяг завданої шкоди, тобто маючи всі необхідні документи для звернення до суду Ви можете знову звернутися до винуватця з пропозицією добровільно відшкодувати шкоду, з метою економії часу та нервів, в разі відмови потрібно звертатися до суду.
Якщо винуватець відмовляється відшкодувати завдані збитки або не згоден з його розміром, Вам надається право захистити свої інтереси в судовому порядку (ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПКУ)).
Після дотримання всіх формальностей необхідно звернутися до суду для подачі позовної заяви. Оскільки затоплення може трапитися тільки або внаслідок недогляду постачальника послуг, або з вини сусіда, то перший зробить все, щоб довести, що винуватий другий. Тому, потерпілому, у зазначеному випадку, треба подавати позов проти двох відповідачів – сусіда і ЖЕО. Проте, якщо в акті про затоплення буде встановлена вина «сусіда зверху», то позов потрібно подавати проти сусіда, а ЖЕО залучати як третю особу. У разі вирішення спору на Вашу користь, витрати на проведення експертизи та сплату державного мита нестиме відповідач. Також необхідно пам’ятати, що у будь-якому випадку Ви маєте право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення Ваших прав (ст. 23 ЦКУ). Згідно з Цивільним кодексом України моральний збиток полягає у фізичному болі і стражданнях, які фізична особа зазнала, зокрема, у зв’язку зі знищенням або пошкодженням його майна.
Якщо ж Ви – винуватець затоплення, то вам краще брати активну участь в усіх діях, що стосуються виявлення збитку і визначення його вартості. Акт про затоплення ви також повинні підписувати, якщо вас призначають винуватцем. При цьому, звичайно, треба стежити, щоб на вас не переклало вину ЖЕО, і робити зауваження в акті, а при визначенні розміру збитку потрібно стежити, щоб враховувалась зношеність постраждалого майна і точно виявлялися причини його поганого стану.