під час прес-конференції директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артем Ситник повідомив, що у системі Бюро наразі формується спецпідрозділ детективів, який займатиметься оборонним сектором.
«Зараз формується підрозділ і ми не залишаємо поза увагою оборонний сектор. Це – надзвичайно важливо в умовах війни і в умовах надзвичайно великого фінансування Міністерства оборони. І справа щодо «Львівського бронетанкового заводу»... Вона була одна із перших справ, які напрацьовуються зараз спільно детективами і прокурорами. І зараз на підході ще ряд інших кримінальних проваджень, але це все одно тільки початок. Мене, як директора, робота в цьому напрямі не зовсім задовольняє. Тому мною було прийняте рішення після дообрання детективів НАБУ, що цим буде займатися окремий сектор детективів. І ціла команда буде напрацьовувати матеріали й надалі», – заявив Ситник.
Артем Ситник не дарма згадав справу «Львівського бронетанкового заводу», адже вона наразі залишається найбільш гучною антикорупційною справою, пов'язаною з оборонкою.
Хто не слідкував: тоді співробітники НАБУ затримали директора Львівського бронетанкового заводу Романа Тимківа та його заступника Олега Ткаченка по підозрі в корупції та розкраданні державного майна (ч. 5 ст. 191 КК України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»).
Детективи НАБУ встановили, що посадові особи ЦБТУ ЗСУ Озброєння ЗСУ у змові зі службовими особами ДП «Львівський бронетанковий завод», засновником одного з ТОВ та за участю фірм з ознаками фіктивності розробили і реалізували корупційну схему із закупівлі запасних частин і комплектуючих до бронетанковому озброєння і техніки, що вчинили розтрату бюджетних коштів в 2015 році на суму 28,5 млн грн.
Суть схеми полягала в тому, що замість нових двигунів для танків Т-72 насправді були закуплені двигуни, які раніше були у використанні. До того ж ці старі, а іноді й неробочі, двигуни вже були продані – в 2008-2009 роках вони були реалізовані підприємствам на внутрішньому ринку як надлишкове майно Міноборони.
Також не можна обійти стороною розслідування по проекту «Стіна» (більш відомий, як «Стіна Яценюка»), в рамках якого 8 серпня 2017-го року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП затримали шістьох осіб в рамках розслідування розтрати коштів держбюджету України, виділених для інженерно-технічного облаштування українсько-російського державного кордону. Тут сума збитків попередньо оцінюється в понад 16 млн грн.
Крім цих гучних справ можна пригадати ще одну, яку, щоправда, розслідувало не НАБУ, а Головна військова прокуратура. Мова йде про встановлені військовими прокурорами факти заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах під час держзакупівель касок і бронежилетів у 2014-2015 роках для потреб Збройних Сил України, що спричинило тяжкі наслідки.
Тут п'ятьом колишнім і нинішнім керівникам Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України повідомили про підозру у вчиненні злочинів, щоправда, не за корупційними статтями, а за ч.2 ст.367 («Службова недбалість») та ч.2 ст.425 («Недбале ставлення до військової служби») КК України.
У цьому ж кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України («Заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах») директору та головному бухгалтеру підприємства-постачальника, які привласнили кошти Міністерства оборони на суму 34,1 млн грн.
Отож, цілком можливо, що новоствореному «оборонному» спецпідрозділу НАБУ ще доведеться розслідувати дії Головної військової прокуратури по цій справі на предмет того, чому «недбалість», а не «корупція»?
Але й без того «оборонному» спецпідрозділу детективів НАБУ буде чим зайнятись, адже в нашій армії куди не копни – всюди можна знайти «щось цікаве» з кримінальними наслідками для посадових осіб. Від продуктів харчування, до військової форми. Від матеріальних цінностей, до надання послуг.
Наприклад, з останнього можна виділити закупівлю Міністерством оборони штанів втридорога. Або ряд порушень у наданні послуг з харчування і постачання продуктів, які були виявлені під час проведення планового аудиту в 24-ї ОМБр, що призвели до збитків на суму майже 5 млн гривень.
А якщо послухати самих військовослужбовців, то на особливому рахунку в НАБУ має бути Тил ЗСУ. Подейкують, що там у порядку речей згодовувати солдатам третьосортні сосиски, які по документам проходять, як ковбаса вищого ґатунку. Або, хто служив в навчальному центрі «Десна», має пам'ятати, як білизну прати возили в Одесу, а хліб у їдальні возили з Рівного, перед тим ліквідувавши пекарню і пральню, які мав навчальний центр. Ну а про те, як у нашій країні зливають «на ліво» паливно-мастильні матеріали й так всі прекрасно знають.
Але, все ж таки, поза конкуренцією має стати державний концерн «Укроборонпром», деякі підприємства якого давно підозрюють у співпраці з фірмами-«прокладками».
Наприклад, наприкінці лютого 2017-го року слідчі Обухівської поліції, що на Київщині, через судову ухвалу отримали право вилучити документи тамтешньої «Фірми «Пауер». На думку слідчих поліції, обухівські комерсанти на фіктивній торгівлі з концерном привласнили понад 3,3 мільйони гривень.
І це тільки за офіційними попередніми підрахунками і з відносно скромними можливостями районної поліції. Можна собі уявити, що там «нариють» детективи НАБУ, якщо цілеспрямовано візьмуться за справу.
До речі, за даними «Слідство.інфо», значний вплив на роботу «Укроборонпрому» чинить народний депутат Сергій Пашинський («Народний фронт»), який очолює парламентський комітет з питань національної безпеки та оборони.
Ну а про те, як китайські танки впевнено витісняють зі світових ринків гордість «Укроборонпрому» – танки БМ «Оплот», ми не так давно в деталях розписували у окремому матеріалі. Не в останню чергу витісняють через завищену, на думку багатьох, ціну. А кому буде мало – може почитати «крик душі» бойового танкіста з позивним «Феррум».
Отож, як бачимо, було б бажання і ресурси – а об'єктів і суб'єктів антикорупційних розслідувань в нашому оборонному секторі знайдеться не на один десяток гучних справ.